koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

what times what give you 16
Why did many Americans support isolationism? Why did President Roosevelt support internationalism?
How many times does 15 go into 96
Two ratios that are equivalent to 1:1
Describe how to use a tens fact to find the difference for 15-8
what is 963 divided by 3
Which of the following "spheres" is NOT involved in the water cycle? A. biosphere B. exosphere C. atmosphere D. hydrosphere
what waa the bonus army
What is the focus of Article I of the Constitution?
is 93 a prime number