sabrinapoole104 sabrinapoole104
  • 23-11-2018
  • Mathematics
contestada

Value Mart is advertising a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for$7.97 where a 12pack of the same brand costs $4.77 which is the better buy? How do you know

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-11-2018

pack of 30:

7.97/30=.27 per pencil

pack of 12:

4.77/12=

.40 per pencil

The best buy is pack  of 30 because:

.27<.40

Answer Link

Otras preguntas

what is 9 times 52 using mental math property
The thinking of preschoolers is often egocentric, meaning that they often see things
write a sentence using the words savings and scarce
reading a passage can lead to a charge in your_? 1) pronunciation 2) purpose 3) slang 4) alphabet
Find the y-intercept and x-intercept of the line. 2x - 4y = 15 y-intercept: __ x-intercept: __
a student writes "the difference between 15 and the product of 5 and y" to describe the expression 5y-15.Explain the error.
What should be a topic sentence for building a snowman?
can someone please explain proportions?
"list 3 reasons why the end of french and indian war was an important turning point in u.s. history"
Someone help me fast please