kevingarcia061507 kevingarcia061507
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

a factory makes parts for toys in different quantities,as shown in the table. how much would 11 parts costs

Respuesta :

januarywrites
januarywrites januarywrites
  • 21-12-2018

Answer:

I've seen this question before :)

Step-by-step explanation:

Divide $0.90 by 2 to get the cost per part. You get $0.45.

To get the cost of 11 parts, multiply $0.45 by $11.  

The answer is $4.95.


Cheers, July.

Answer Link

Otras preguntas

The density of mercury is 13.6 g/mL. What is the volume of a 155-gram sample of mercury?
Which sentence does not contain any punctuation errors?  A.The smoothie recipe includes the following, frozen berries, yogurt, and vanilla extract.  B.The smoot
Why are Europe's clean energy sources important to the region?
where does england get its natural resources
the area of a sector of the circle with an arc measure of 45 degree and with a radius of 4 is?
When organisms must compete for resources, they will usually have a ____________ distribution. a. uniform b. random c. clumped d. competitive
If the midpoint between (18, y) and (20, -15) is (19, -5), find the value of y.
Multiplying a number by 2 and then adding 5 gives the same number as subtracting a number from 23. What is the number?
A small child has a wagon with a mass of 10 kilograms. The child pulls on the wagon with a force of 2 newtons. What is the acceleration of the wagon?
Multiplying a number by 2 and then adding 5 gives the same number as subtracting a number from 23. What is the number?