claris003 claris003
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 40 pound bale of hay costs $12. How much hay can be purchased for $1? How much does 1 pound of hay cost?

Respuesta :

jbanachjb jbanachjb
  • 26-02-2020

Set it up as a ratio. 40 over 12 equals x over one, and solve for x

Answer Link

Otras preguntas

And example of irony in the Devil and Tom Walker
In this triangle, what is the value of x? Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the box. x = ____ A right triangle with one leg labeled 28 fe
Bands, tribes, chiefdoms, and states are categories based upon?
What was the main topic of the Lincoln-Douglas debates? A. Immigration B. Slavery C. Trade D. Taxation
An atom of iron has 26 protons, 30 neutrons, and 23 electrons. what are its atomic number, atomic mass, and net charge?
I just need help with B. Please help me. I will mark Beainliest.
"jackson needs information about a grant submission that one of his colleagues has been awarded in the past. he approaches the colleague and asks her about the
Two cars leave at the same time from points A and B, the distance between them is 280 km. If the cars meet each other, they’ll meet in 2 hours. But if they go i
HELP QUICK PLEASE! THANKS
What is uneven development