smileyhelena1020 smileyhelena1020
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

For field trip the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each how much was spent on sandwiches

Respuesta :

redged
redged redged
  • 21-10-2020

Answer: 216.2 + 48.75 = 264.95

Step-by-step explanation:

Multiply the amount of sandwiches by the cost.

47 * 4.60 = 216.2

Multiply the amount of chips by the cost.

39 * 1.25 = 48.75

Add them the totals together.

216.2 + 48.75 = 264.95

Answer Link

Otras preguntas

the number of electrons in an atoms outer shell determines which _______ it in.A. columnB. family C. rowD. table​
list at least one food pathogen that causes sickness and a way to prevent this from happening
Maxwell shoots a rubber band at his friend Jimmy. Which type of energy is converted into kinetic energy?
Anyone know the answer ??
Graph the line passing through the given point and having the indicated slope. through (3​, ​negative 2​) with slope minus−three fifths 3/5
Evaluate h(d) =4/9d+6 2/3 for d=3 A. 8 B. 7 C.7 1/3 D. 2 2/3
Calculate the amount of money you'll have at the end of the indicated time period. You invest $2000 in an account that pays simple of 3% for 20 years. The amoun
Suppose a consumer purchased a new television for $1000 2 years ago. Today, that person sold it in her garage sale for $200. How does this affect the current GD
Consider rolling two fair dice one 3-sided the other 5-sided Let X and Y be the random variables that denote the numbers on the 3-sided and 5-sided die respecti
Give an example of two other body systems that work together, and explain how they support each other.