kisanyasimpson
kisanyasimpson kisanyasimpson
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 kg of pork cost $1200, which would give the cost of 9kg of pork?

Respuesta :

blackshades
blackshades blackshades
  • 23-11-2021

4 kg of pork = $1200

Then, 1 kg of pork = $1200/4 = $300

Now, cost of 9 kg of pork = $300 × 9

=》Cost of 9 kg of pork = $2700

_____

RainbowSalt2222 ☔

Answer Link

Otras preguntas

On which number line are −3 and its opposite shown?
Both the consumer and the seller of goods or services in a credit card transaction pay charges to the credit card company in most cases. True or False.
The Federal Reserve has set a 10% reserve ratio on all deposits. - ABC Spellman Company deposits $100,000 into Itsa Bank -Itsa Bank then loans the maximum allow
What was the Napoleonic Code? Why was it important?
why were the muslims able to make such great contributions and how did they impact the world?
Write down the net ionic equation, Include phases, for the reaction of AgNO3(aq) with K2SO4(aq).Refer to the solubility rules as necessary.
Suppose j and k vary inversely, and k = 3 when j = 12. Find k when j = 18. A. 2 B. 4 C. 24 D. 36
help me i need help asap
Gary has guitar lessons every 5 days and band practice every 4 days. His first band practice is in 4 days and his first guitar lesson is in 5 days. In 100 days,
sal set a timer for 8 minutes when he put the frozen pizza in the oven. when the timer went of the pizza was not done yet, so he left it in the oven to continue