haroldjohnson24 haroldjohnson24
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

23 lbs of onions cost $46. How many lbs of onions can you get with $30 ?

Respuesta :

lillyannav5189
lillyannav5189 lillyannav5189
  • 26-05-2022

Answer:

15 lbs of onions.

Step-by-step explanation:

23 lbs divided by $46 = 0.5 lbs per $1

0.5 lbs times $30

15 lbs

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP IM TIMED 30 POINTS AND BRAINLIEST COME THROUGH FOR ME HERE GUYS
The line between slavery and freedom was more permeable in the seventeenth century than it would become later. explain how slavery was treated in the seventeent
James is writing a report about winter weather in the United States. He will collect information about winter weather in the United States from a variety of so
The most common inherited blood disorder in the united states is
why are jellyfishes a problem who or what does it affect ?
When you burn a log in your fireplace you are converting ________?
Why did vaccine makers have to guess which flu strains will be active months before the flu season begins?
"identify the part of the atom that most determines the chemical reactivity of the atom"
True or false: iconography is the greek, the "writing of images." the term refers both to the content or subject, of an artwork and to the study of content in a
Which technology had the same effect in the 1920s as the internet did in the 2000s? the widespread effect of technology 1920s 2000s ? internet – enables users t