raemeeholm raemeeholm
  • 21-09-2022
  • Mathematics
contestada

on a recent field trip a class of 24 students each got a complete lunch for a total of $71.76 at a restaurant. If they had stopped at a restaurant across the street they could have bought a complete lunch that cost $3.19 per student. Did they get a better deal? Unit price.

Respuesta :

Otras preguntas

[ 7 + 0.25 ( -2/3 • -15)] -1/2
Write a real world problem for the two step equation 8b+6=38
what do wo factor 4x+20y ?
what is the answer to number 36?
what  is the product of 68 and 90 show to ways to solve!
The sum of three integers is 92. The second number is three times the first number. The third number is ten less than twice the first number. Find the integers.
how can you round 17.24578 to the nearest hundredth?
According to the theory of _________, a cut in taxes would make the economy grow faster by putting more money into the hands of businesses.
Is the quotient of two irrational numbers sometime, always, or never irrational number?
How to make a small sketch of what a decay curve may look like