tangyecomfort333
tangyecomfort333 tangyecomfort333
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

a business is now selling 2000 units per month at 10$ per unit. it can sell 250 more units per month for each 0.25$ deduction in price what price per unit will use a monthly revenue of 36,000$. please help me ASAP ​

Respuesta :

Otras preguntas

Solve. 3 15/16 divided by 2 1/4
How would one go about solving this?? Thank you. ​
Which method for determining the age of artifacts measures the rate of decay in atoms in volcanic rock?
Calculate the density of xenon gas at a pressure of 742 mmhg and a temperature of 45 ∘c.
Was the attack of the dogs planned? From “Animal Farm”
Describe the current biodiversity on Earth
Who is the 16th President?A. President Obama B. President Garfield C. President Abraham D. President Clinton ​
Lee set up a temporary command post in a brick house at this small settlement until he could determine what was happening ahead of him at getty
Which 3 states account for more than half of the us hispanic population
If 3x+2yy=6 and x+y=4, then a. 2x+y= ? b. 4x+3y= ?