sarilopez4692 sarilopez4692
  • 21-11-2022
  • Business
contestada

huts sells hot dog $2/each. the variable cost is $1 and $0.35 is fixed overhead cost. a summer camp wishes to buy 100 hotdogs for $1.25/each. what is the profit for hut? a. increase by $25 b. stay the same c. decrease by $10 ( wrong ) d. decrease by $65

Respuesta :

Otras preguntas

sentence for miscreant.
A sheet of cardboard measures 9 feet by 6 feet. Gina makes the entire sheet of cardboard into a closed box that is a perfect cube. What is the surface area of t
who was cleopatra's mother
what are three materials transported by global ocean circulation?
how did hitler become chancellor?
In which continent have the native people used the llama as much as people elsewhere have used the camel?
how did spartans train boys and girls so they could protect the city-state?
You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.05. You can buy 5 of the same apples at Stop and Save for $2.45. Which Place is the better buy? [Also may you pl
when does Katniss ask herself a tough question
Why do venus fly traps have lysosomes?