captainprogress44 captainprogress44
  • 25-05-2023
  • Mathematics
contestada

Mr Buhari made a profit of 15% on cost Price After selling his key for fresh milk for #36,800 calculate his cost price ​

Respuesta :

Otras preguntas

uneiform is A. a Sumerian form of writing B. a Persian invention C. a Lydian invention D. an Egyptian form of writing
in which of the following sentences is the underlined word a concrete noun? A. Running is her favorite pastime B. He was helping the boys to finish their chore
What is the rate in math?
Latifundias are a feature of modern Venezuela, but the Spanish word and concept are taken directly from the Latin word referring to _____.
9. Among regional languages, _______ combines Hindi with Arabic script and is the official language of _______. A. Punjabi; Afghanistan B. Urdu; Pakistan C.
a field hockey ball is launched from the ground at an angle to the horizontal. what are the ball's horizontal and vertical accelerations at its maximum height?
Tickets to a play cost $5 for adults and $2 for children. If $1,750 tickets were sold for a total of $7,100 how many children's tickets were sold?
rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice
What is the purpose of the Electoral College? A: To choose the president of the United States B: To decide who will be president if there is a tie C: To divide
would you expect hydrogen chloride to be a gas , liquid ,or a solid at room temp and pressure ? explain your answer ( its a 3 mark so dont explain it that much