Patriotgang3690 Patriotgang3690
  • 26-02-2024
  • Mathematics
contestada

A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound. write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.(in c= form)

a) c = 1.38p
b) c = p + 1.38
c) c = p/1.38
d) c = 1.38/p

Respuesta :

Otras preguntas

Comanche who opposed the treaty of medicine lodge creek; refused to move onto a reservation
What is the value of x? (2x + 2) (x + 34)
someone please help me
How do scientists know dark energy exists? a We can only detect it by observing the effect of gravity on visible objects. b Because the universe we can see is
if 1 pound equals 16 ounces,how many ounces are in 13.35​
A web feed: A. runs a ticker tape of all your friends' comments on a social networking site. B. lists all the activity and postings that are occurring on a webs
FREE BRAINLIEST! if you can answer this correctly ill give you brainliest and answer some of the questions you have posted :) thank you very much!!! (40pts)
The hypotenuse of a 30-60-90 degree triangle is 24.2 ft. What is the length of the shortest leg?
pls help me I have 2 minutes left
x 3 6 9 12 y12-3 -18 -33