makeyla23 makeyla23
  • 22-02-2016
  • Mathematics
contestada

paul bought a package of 6 spiral notebooks for a total cost of 13.50. which equation represents p, the cost in dollars,of each notebook?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2016
6 spiral notebooks for $13.50.
1 spiral notebook costs?

13.50 ÷ 6 = 2.25
1 spiral notebook costs $2.25. 

Check:-
2.25 × 6 = 13.50
Correct! 

$2.25 per spiral notebook 
Answer Link

Otras preguntas

Explain how you can find the missing number in 3 4/5 divided by ( blank) equals 2 5/7.
Which religion was practiced in Oceania before the arrival of Europeans?
What are five types of chemical weathering
If a axbxc=0, and a and b are integers greater than 10, what must c equal
Which law allowed Theodore Roosevelt to set aside federal land for conservation?
Which caused people to leave England and go to America in the 1600s? A. civil war and looting B. poverty and overcrowding C. tyranny and oppression D. earth
Which of the following is a carbohydrate? a. ATP b. steroid c. wax d. sucrose
What is the difference between 129 and 451 ?
What were two things severely hurting the Soviet economy just prior to its fall?
estimate 396x37 then find the product