PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

what number has the same value as 50 tens??
In a laboratory demo, a 12 V car battery powers two 12 V, 24 W lamps in parallel.The current is measured using an ammeter (of resistance 10 ohms) which is conne
Find the speedExample:      396  miles in 6 hours
Improper fraction as decimal
What is 9/10 - 1/4 in simpliest form..
Jonathan’s parents told him that for every 5 hours of homework or reading he completes, he will be able to play 3 hours of video games. His friend Lucas’s paren
Describe conditions in Europe after world war 1
A sample of iron has the dimesions of 2 cm x 3cm x 2cm. If the mass of this rectangular-shaped object is 94g, what is the densityof iron?
how did the desert on both sides of the nile help ancient egyptians
Which of the statements below does not describe erosion? Erosion can benefit the environment. Erosion can be harmful to the environment. The process of erosion