iqbalkamal iqbalkamal
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

7 pounds of grapes cost 10.43.how much does 3 pound cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2016
So what you would do is divide $10.43 by 7 and multiply that answer by 3.

$10.43 divide 7 = $1.49 and then $1.49 x 3 = $4.47. Therefore the answer would be $4.47.
Hope that helps!
Answer Link

Otras preguntas

The circumference of my circle is 45 inches. What is the diameter
1)A cabinet has 4 drawers.each drawer is 13 inches tall how tall is the cabinet 2)A football team scored 15 of their 29 points from field goals.A field goal is
Marie and Calvin dissolved 10 grams of KNO3 in 100 grams of water at 25oC. Next they added 5 grams more. Calvin told Marie that they could continue to add solut
a park plants youn maple trees.a maple tree grows the rate of 1 1/2 feet per year how tall will the tree be in 20 years
A 65 kg student climbs 7 m up a rope at a constant speed. If the students power to output is 300 w, how long does it take the student to climb the rope
If sin theta = -3/5 and q terminates in the fourth quadrant, find the exact value of tan2q.A: -7/24B:-24/7C:-9/25D:-25/9
Express the partial sums ( sn) of the following geometric series recursively (Remember all three parts): 3 + 6 + 12 + 24 + ...
The word the is called an indefinite article. True or False
Please help me Simplify 5²- 2²
A car dealership pays $8350 for a car. They mark up the price by 1000