yamil7635 yamil7635
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

2 apples cost $20 what would 5 apples cost

Respuesta :

WideAWAKE
WideAWAKE WideAWAKE
  • 25-02-2016
It would cost $50.

20 / 2 = 10
10 x 5 = 50
Answer Link
NicoleSan NicoleSan
  • 25-02-2016
[tex] \frac{20}{2} [/tex]= 10, so, you would multiply 5 and 10, which gives you 50.
So, 5 apples would cost $50.

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

quiero comprar unos artes. lo venden en esa joyeria
7.06 spanish 1 writing assignment
a mass of 0.75kg is attached to a spring and placed on a horizontal surface. the spring has a constant of 180 n/m, and the spring is compressed 0.3m past its na
Which political party were considered conservatives during the 1800's?
Supply curves are created when the data from a
What part of speech does the word in capital letters play in this sentence? "The TAUNTS are rude and need to stop!" cried Mrs. Norris.
PLEASE HELP, thank you read the passage. ...for _I was rich_,if not in money, in sunny hours and summer days, and spent them lavishly... which best analyzes ho
can somebody help me with this problem
In which of the following situations is having a good credit score important? a) buying a car b) applying for a loan at a bank c) renting an apartment d) all o
Read this excerpt: Doesn't everyone like sports? I know I do! If you like sports, then you'll love Allantown's newest sports complex. It'll be really fun, kids