eyaryar575 eyaryar575
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 21-05-2018
Apples = $.30
Peaches = $.60

You can get this by setting up a system of equations that looks like this. 

2x + 3y = 1.65
3x + 2y = 1.60

Where x is the amount of apples and y is the number of peaches. Then you can solve using any of the methods (I would suggest elimination for ease). 
Answer Link

Otras preguntas

the perimator is 90inches what is the perimator in feet
A country's gross domestic product for a given time period is the total market value of (1 point) all goods and service produced within the country's borders O
Someone, please help me with this quickly You want to go out with your friends. As your parents are leaving to visit your aunt, they tell you "No, you can't go
What is the difference between sky and space?​
what are right? Explain your answer ​
please help me will give branlist
Hazel and 4 of her friends bought tickets for a baseball game. They received a $30 group discount. If the total cost was under $125, how much could each ticket
6. Which of the following would you say to tell a person older than you to eat the beans? A. Come los frijoles. B. Coma los frijoles C. Comes los frijoles D. Co
A, B & C form the vertices of a triangle. ∠ CAB = 90°, ∠ ABC = 51° and AB = 8.6. Calculate the length of BC rounded to 3 SF.
What is the difference between Junior planets and Terrestia planets? Which group is closest to the sun?