Jeyson3205 Jeyson3205
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Omar bought 10 pounds of rice for $6. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2018
10 pounds = $6

Find 1 pound:
1 pound = $6 ÷ 10 = $0.60

Answer: $0.60
Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-05-2018
If he payed $6 for 10 pounds, you would have to divide to fid your answer 10 divided by 6 = .60
Answer Link

Otras preguntas

Give an example of vertical angles in your home
A rectangular game board measures 126 centimeters by 90 centimeters. The game board is divided into small squares of equal size.a. Find the longest possible len
A basket with 12 apples has a mass of 3,105 grams.  The same basket with 7 apples has a mass of 1,980 grams.  Each apple has the same mass.  What is the mass of
A2+2a-3=0 solving equations by completing the square
Balance the following equation: Cl2 + al ======= alcl3
Describe the three steps that cause water to change during the water cycle
Compare 1.6 square meters and 16 tenths square meters
0.1 is 10 times as much as
the gravity of earth is about six times the gravity of the moon for this reason astronauts who walked on moon weighed lees on the moon had less on the moon had
how do you solve an equation with a whole number and fraction with a variable if the equation is 24+n/4=10