shamekafinkley shamekafinkley
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

the cost of 10 yearbooks $250 what is the cost of one yearbook

Respuesta :

sierraberge20p750g0
sierraberge20p750g0 sierraberge20p750g0
  • 23-05-2018
$25 per yearbook

The cost is x and the amount is 10
So the equation is 10x=$250
Divide 250 by 10 and get 25
Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 23-05-2018
The per-yearbook cost is
   $250/10 = $25

_____
Whether you can actually purchase one yearbook for that price depends on a number of factors.
Answer Link

Otras preguntas

2. Jared dreams that he may play/may plays in the major league.
Types of weather.how to change weather?
The table shows the number of students who signed up for different after school activities. Each student signed up for exactly one activity. Activity Students C
निम्न में से कौन नकारात्मक मूल्य है
Why does Olivia want to disappear? Olivia has a at the contest. Then, when she is tasting food, others her behavior. These events make her feel
1. Let C be a nonsymmetric n x n matrix. For each of the following, determine whether the given matrix must necessarily be symmetric or could possibly be nonsym
đạo hàm cấp 1 của hàm số y=ln(arctan (-x)) là
Pouvez vous m’aider dans cet question Équation de dilution dans l’eau du sel de mohr FeSO4;(NH4)2SO4;6H2O
2. A conservative investor has $100,000 to invest. The investor has decided to use three vehicles for generating income: Municipal bonds, a certificate of depos
How can I solve this with steps?