elenme5lidemnatashj
elenme5lidemnatashj elenme5lidemnatashj
  • 26-02-2016
  • Mathematics
contestada

If a unit price label has a unit price of 21.5 cents per pound, how much is the total price for an 8 pound package?
a. $0.37
b. $1.72
c. $2.69
d. $17.20

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 04-03-2016
Given:
unit price per pound = 21.5 cents
bought 8 pound package

find: total amount paid for 8 pound package.

We need to convert cents into dollars to avoid confusion.

21.5 cents x 1 dollar / 100 cents = 21.5 dollar / 100 = 0.215 dollars

0.215 dollars * 8 pounds = 1.72 dollars.

my answer is B. $1.72
Answer Link
ahmadlewis6112
ahmadlewis6112 ahmadlewis6112
  • 05-03-2020

Answer: B $1.72

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1.) Which equation is a point slope form equation for line AB ? A.) y+1=−32(x−4) B.) y+1=−23(x−4) C.) y+1=32(x−4) D.) y+1=23(x−4)
How much does he weigh?
What is 25.52 rounded to the nearest tenth?
Why was george washington named father of are country?
Which of the following metals will react with water to produce a metal hydroxide and hydrogen gas? (2 points) Select one: a. Al b. Bi c. Na d. Fe
HELP!! RELATIVELY QUICKLY PLEASE!! A snapdragon is a type of flowering plant. In snapdragons, the allele for red flowers (R) is incompletely dominant over the a
Which similar teaching or lesson do "The Prodigal Son" and "The Lost Sheep and the Lost Coin" have? A. Worthy people stay on the path of righteousness at all
What is 74 multiply by 65?
What is 12 1/2% of 27
(-2-4i) + (1+6i) how do you do this question