kawamrit18 kawamrit18
  • 22-07-2018
  • Mathematics
contestada

At the frozen yogurt shop, Colin pays $3.28 for his treat, which weighs 8 1/5 ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?

Respuesta :

ary2101 ary2101
  • 22-07-2018
0.4 dollars per ounce

8 1/5 =8.2
3.28/8.2= 0.4

so 0.4 dollar per ounce
Answer Link

Otras preguntas

what is the number in expanded form 0.00072
The greatest common factor of 54 and 72 is:
If you want to analyze the total annual production of goods, services, and structures within a nation, which economic figure should you reference?
how to turn 3/8 into a percent
how to turn 3/8 into a percent
What is a analogy for "Astronomer" ?
the sum of three decimal numbers is 6.exactly one of the numbers is less than one.what could those numbers be?
how do you complete a Lewis dot diagram
tara has 2000 in her account david has one-tenth as much as tara in his savings account. how much does david have in his account
the sum of three decimal numbers is 6.exactly one of the numbers is less than one.what could those numbers be?