veve96 veve96
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for 96. find the cost of 7 bananas

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 24-07-2018

This is a proportion problem. Set up your equation:

8/96 = 7/x

Now cross multiply

96 x 7 = 672

672/8 = 84


Answer is $84

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 24-07-2018

Hey!


For this type of question, you can make a proportion. Here is the proportion:


[tex] \frac{8}{96} = \frac{7}{x} [/tex]


Cross multiply:


[tex] 96 \times 7 = 672 [/tex]


Now divide by 8


[tex] 672 \div 8 = 84 [/tex]


That means 7 bananas cost $84


[tex] \framebox{Answer = \$ 84} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

a gas container with a volume of 271 mL contains 0.26 moles of gas. Gas is added to the container so that it now contains 0.80 mole of gas. what is the new volu
what is negative 3 and one fourth minus 3 and one fourth
What role did American Indians play in the British-French rivalry?​
Drag the oval over the correct answer
WILL GIVE EXTRA POINTSassignment name: transformations​
What parts of the region fall within the Fertile Crescent? A. the Great African Rift Valley B. the Syrian Desert plateau C. the Negev Desert D. the Euphrates R
anyone know the answer to: (h – k)(3)
Is this a function??
A turtle question please help me
Polytheism did not exist in Ancient Egypt. Answer Choices True False