karolina70 karolina70
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each if jack spent $25.06 on soup how many cans did he buy

Respuesta :

kendra0729
kendra0729 kendra0729
  • 21-08-2018
14 25.06 divided by 1.79 = 14
Answer Link
HelpfulHelp
HelpfulHelp HelpfulHelp
  • 21-08-2018

Jack bought 14 cans of soup.

In order to find out how many cans of soup Jack bought, we would need to the amount of money he spent on soup($25.06) and divide it by how much the soup was per can($1.79). Once we do that, we will get our answer, 14.

Answer Link

Otras preguntas

A person is swimming when a fish touches his foot. his heartbeat and breathing increase for a few seconds until he realizes the fish is harmless. which part of
You can increase the surface area of a block of ice by
what happed in chapter 19 in the lightning theif
Globally, the transition to adulthood has changed dramatically since the 1950s due to:
The _____ perspective is concerned with how behavior changes across broader cultural and societal contexts.
Read the passage. From “On Making an Agreeable Marriage” by Jane Austen Oh! dear Fanny, Your mistake has been one that thousands of women fall into. He was th
what is the volume of this pyramid shown ?
The ‘oil embargo’ prohibited A.) the manufacture of fuel vehicles B.) imports of foreign oil into Saudi Arabia C.) oil to be sold to countries supporting Israe
Which statement best describes the roles of snow and rain in the water cycle?
Buying insurance and investing for the future requires spending less in the present. Why is this a hard choice for many people? Would it be hard for you?