hollycarpenterpdj3k8
hollycarpenterpdj3k8 hollycarpenterpdj3k8
  • 22-08-2018
  • Mathematics
contestada

Stephanie wants to buy 6 pencils case at a cost of $0.99 each.How many will the 6 pencils cases cost altogether

Respuesta :

st4rgrl
st4rgrl st4rgrl
  • 22-08-2018

6 pencil cases would cost $5.94.

You can create an expression to represent the scenario.

6×$0.99

=$5.94 for 6 pencil cases

Answer Link
BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 27-08-2018

All you have to do is multiplication, the pencil cases that will be bought times the proce of each case:

6 * 0.99 = 5.94 dollars


Hope it helped,


BioTeacher101

Answer Link

Otras preguntas

Did the Soviet Union pose a valid threat to the United States, and if so, should the US have used military power to end it. Which do you think is the best syst
Sam spends 12.5% of his day doing homework. There are 24 total hours in one day. Which proportion could be used to calculate the number of hours Sam spends do
simplify 3.31 l : 900 ml
How to solve this question
Why is boiling point of water higher than chlorine fluoride quizldt?
In what way can DNA segments be changed such that genes are altered or mutated? I. New DNA segments can be inserted. II. New DNA segments can be substituted.
Round 23.5584557678 to the nearest hundredth.
What’s the area of an circle with the diameter 14cm
What is the first step of the budget process? A. The proposed budget is submitted to the state legislature. B. State agencies report their expenses from the pre
This is confusing 3(7x+5)(3x-2)=0 solve show work. 4(c+9)^2=0 solve and show work. Use the zpp method to solve.