ahluwaliariddh
ahluwaliariddh ahluwaliariddh
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

what is a better price 16 pencils for $2.78 or 26 pencils for $3.99

Respuesta :

nettt24 nettt24
  • 24-08-2018
16 pencils for $2.78
Answer Link
lilboi999
lilboi999 lilboi999
  • 24-08-2018

26 pencils for 3.99,because 2.78 / 16 = 0.17,while 3.99 / 26 = 0.15. The reason the smaller answer is correct is because they represent the cost for each pencil.

Answer Link

Otras preguntas

Post your question here (Keep it simple and clear to get the best answers) Given that log4x=-3,find x. a,1/81 b. 1/64 c.64 d.81
The variable Z is directly proportional to X, and inversely proportional to Y. When X is 3 and Y is 14, Z has the value 3.8571428571429. What is the value of Z
What older civilization did the Aztecs admire?
The difference between the product of six and a number and negative two time the number
how did democracy arise in ancient greece?
slove for x 3x-1/4=-5/11
Is the square root of 75 a rational or irrational number?
The variable Z is directly proportional to X, and inversely proportional to Y. When X is 3 and Y is 14, Z has the value 3.8571428571429. What is the value of Z
Which statement BEST describes the benefits of muscular fitness training? a. High levels of muscular fitness can improve your self-image and improve or prevent
When you've carefully checked all the facts and your attitudes and still find that there's "just something" about your supervisor that's causing a problem in yo