michelle971
michelle971 michelle971
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

cans of soup are on sale for $1.79 each. of jack spent $25.06 on soup, how many cans did he buy?

Respuesta :

idc23
idc23 idc23
  • 21-09-2018

Divide 25.06 by 1.79. You get the answer...14 cans of soup.

Answer Link
Jenny4531 Jenny4531
  • 21-09-2018

14 cans. If you get one for $1.79 then you have to divide the total of $25.06 by 1.79 to get how much you can buy with $25.06 which are 14 cans.

Answer Link

Otras preguntas

how do i round 186.282?
A gym membership charges an initial fee of $100 plus a $25 fee every month.Another gym only charges $45 every month.After how many months will the total cost fo
How can 563*10 to the 3rd power be scientific notation.(Use the photo above please)
if ac = 24in and ce = 13in what is ae
What do you think JROTC will be like 100 years from today?
Isabella sells 36 tickets to the school talent show.Each ticket cost $14.How much money does Isabella collect for the tickets she sells?
Describe how deposition causes deltas to form
Simplify the sum. (2u^3 + 6u^2 + 3) + (2u^3 - 7u + 6)
Lucy,s mom gave lucy and her 3 friends an equal amount of juice from the 30 ounces she had left how much juice did each person receive
Nicholas spends 20 minutes iron shirts with his 1800 watt iron how many joules of energy were used by the iron