mommazgurl mommazgurl
  • 23-09-2018
  • Mathematics
contestada

Selena bought 3.75 pounds of meat for $4.64 per pound. What was the total cost of the meat?

Respuesta :

AparriSwag
AparriSwag AparriSwag
  • 23-09-2018

4.64 x 3 =13.92

4.64  x 75 = 3.48

13.93 + 3.48 = 17.40

Hope helps!-Aparri


Answer Link

Otras preguntas

What is the rise and fall of voice tone called?a enunciationb pitchc juncture
The equation f=v+at represents the final velocity of an qbject, f, with an initial velicity, v, and an acceleration rate, a, over time, t. Which is an equiva
Suppose that y varies inversely with x. Write an equation for the inverse variation. y = 6 when x = 8
Darius is learning the names of two or three new objects or events every day. this rapid increase in vocabulary is referred to as the __________________________
4(x+x+7)-2x+8-4 substitute x=1 and x=2
Suppose 0.09886 M KOH is titrated into 15.00 mL H2SO4 of unknown concentration until the equivalence point is reached. It takes a total volume of 29.25 mL KOH t
What is the name of the primary mechanism used by cells to maintain water balance between themselves and their surrounding environment?
For Frank Music, what is the owner’s equity? Hint: Subtract the Bank Loan and the items in the last column from the sum of the remaining items (assets).
What is 7n + 3 = 3n + 27
find the equation of a straight line passing through the point(4,5) and equally inclined to the lines 3x = 4y +7 and 5y= 12x +6