greyAntisocial greyAntisocial
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

a toy company spends $1,500 each day for factory expenses plus $8 per teddy bear which sells for $12 each. How many bears must the company sell in one day to equal its daily costs?

Respuesta :

FrankieHoward FrankieHoward
  • 24-09-2018
1500÷8
1500÷12
subtract
Answer Link

Otras preguntas

Summarize the plot of the myth the beginnings of the maasai
What are the products in the following chemical reaction? Pb(NO3)2 + KCl A PbCl + KNO3 B PbCl2 + KNO3 C Pb2Cl + K2NO3 D PbCl + K(NO3)2
An isometry preserves: A.) orientation B.) distance C.) direction
Scientific knowledge is generally considered to have a positive effect on society. In which situation would scientific knowledgmost likely have a negative effec
which phrase accurately describes a distribution that's bell-shaped but not symmetric
A small airplane loses a
After you open your new business is not the best time to
the french club is holding a car wash fundraiser. They are going to charge $20 per car, and expect between 30 and 100 cars .identify the independent and depende
how did romans choose slave to be gladiators
What is the theoretical yield of methanol (ch3oh) when 12.0 grams of h2 is mixed with 74.5 grams of co? co 2h2 ch3oh