raynaong raynaong
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Rafael buys ‘p’ pounds. Write an equation to represent the total cost ‘c’ that Rafael pays.

Respuesta :

badasswithabow badasswithabow
  • 24-09-2018

8c=p

hope this helps!

Answer Link
damaturu1212
damaturu1212 damaturu1212
  • 09-11-2021

Answer:

8p=c

Step-by-step explanation:

Ver imagen damaturu1212
Answer Link

Otras preguntas

World literature texts reveal information about the particular ______________ from which they come. a. cultures c. events b. authors d. genres
Why are rising sea levels a problems?
Use an area model to solve. 1 3/4 X 2 1/2
The cost of one textbook is $14.90. Which expression below can be used to compute the cost of 8 textbooks? A. 8($15.00 + $0.90) B. 8($15.00 + $0.10) C. 8
Which of the following does not accurately depict a scientific theory? A. Theories may be changed or replaced if new evidence is found. B. Theories are tested
What role does the environment play in the appearance of a body
Which one of the following is not a combination reaction? A. HNO3 (aq) + KOH (aq) → H2O (l) + KNO3 (aq) B. 2CaO + 3CO2 → 2CaCO3 C. Na2O + CO2 → Na2CO3 D. 4Fe +
Fifty-three plus four times c is as much as 21 translated into a equation
how much is 5000 pounds in ounces
word phrase for 2/3y+4