smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

A company makes 600 cylindrical vases. 12.5% of vases are discarded due to faults. The sides of the remaining vases will be painted either blue or white. They h
Find the real number solution(s) to the polynomial function f(x) = (x + 9)(x − 5)(x + 7). a x = −5, 7, 9 b x = −9, −7, 5 c x = −280 d x = 11
1) Define the variable you are using 2) Set up an equation to solve 3) Show all steps of solving the equation 5) Explain what your answer means in terms of the
who thinks they are smart?
What have you discovered about yourself after doing this activity?
What basic function requires a manager to hire employees and coordinate the work of subordinates
from the current health histories, which client(s) is at risk for developing secondary forms of immune thrombocytopenic purpura (itp)? select all that apply.
which of the following is a distinguishing characteristic of a nonprofit organization? a. its revenues do not exceed its expenses b. there is an absence of owne
can someone please help me with this question. no solving needed just 3 equations that could be used to solve. Thank you so much if you help!
what is sperm (sexual cell) and what is it used for?