dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

The unauthorized copying of the material support, labels, artwork and packaging is called
Studies of the endomembrane system often involve the use of a protein that can emit a green fluorescence (glow). a researcher wants to make a video of cell beha
whats the area of this rhombus?
Which number below is a prime number? A. 33 B. 37 C. 22 D. 48
Write at least 150 words about changing your speech for different social situations
What is the Mole ratio between Fe and Fe2o3
Which statement would Martin Luther most likely agree with ?
Change the verb to indicate that it is an activity that is currently in progress. Ellos no pagan por el boleto. (1 point) Change the verb to indicate that
A 34-ft. ladder resting against the wall of a building forms a right triangle with the wall and ground. The bottom of the ladder is 8 ft. away from the base of
Find the perimeter of the given triangle. ▲ABC if ▲ABC~▲PQR perimeter of ▲PQR=36 AC=12 PR=6 a. 72 b. 18 c. 108 d. 24