SaintJulian9628 SaintJulian9628
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the school lunch?

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

Which lines from "Sonnet in Primary Colors” by Rita Dove provide an example of a rhyme? “This is for the woman with one black wing / perched over her eyes: lov
Can someone please help me answer 14 and 15??
What was the purpose of CIA covert operations, particularly in developing nations?
The ___ circulation brings carbon dioxide-filled blood to the lungs
Describe Confucian teachings on one’s role.
Find the difference.
2x+3y= -1 3x+4y = -4
25 pts to who ever can help with this question: A. Find the perimeter of the square B. Find the perimeter of the rectangle C. Find the sum of the perimeters of
Out of the 150 students at a summer camp 72 signed up for canoeing there were 23 students who signed up for trekking and 13 of those students also signed up for
Sofía: ¿___________________________________ Emily: A mí me gusta jugar fútbol, leer, bailar y montar en bicicleta. A. ¿Qué te gusta hacer en tu tiempo libre? B