gemelo98 gemelo98
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Fernando was at the store and i had to buy 4 items but each item cost 1.99 how much did everything cost?

Respuesta :

just4lilyv just4lilyv
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

4 times 1.99 equals 7.97

Answer Link
h31124 h31124
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

since each item cost $1.99 you can multiply by 4

4(1.99)= 7.96

or you can add 1.99 together four times

1.99+1.99+1.99+1.99=7.96

Answer Link

Otras preguntas

Please help, What was the purpose of "separate, but equal laws"? A. These laws were an attempt to belittle and control African Americans. B. These laws helped
66.6% as a fraction?
How did the entrance of the Ottoman Empire on the side of the Central Powers affect the war
Brianna pushes a 20 kg box with a force of 50N to achieve an acceleration of 2.5 m/s/s. In order to push a 30 kg box at the same acceleration, how much force wi
if b varies inversely as h and b =8 ,when h = 5, find b when h =4​
1. A television is advertised for sale at 33% off. The original price is x dollars. (a) Write two different equivalent expressions to represent the sale price o
Enzymes speed up chemical reactions. Explain how amylase breaks down starch. (pls give detailed paragraph i will mark you as brainliest)
what is your label as an introvert?
Match the benefits of selling to the scenario that best suits them.
If you read the house on mango street please help me (please ASAP) According to Esperanza, who has pretty eyes?