akemble3584 akemble3584
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot.How many feet ca you buy if you have $11.25

Respuesta :

gxwang2025 gxwang2025
  • 24-10-2018

Answer:

4.5 ft

Step-by-step explanation:

11.25/2.5=4.5 so you can buy 4.5 feet

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Read the following paragraph from a speech Today, as president, I honor those courageous warriors who tamed this wild place, bringing society and learning and r
Point Alies on Quadrant IV. If it is rotated 180° about the origin which quadrant will the image A' lie on. A . Quadrant III B . Quadrant 11 C . Quadrant lD . Q
Drag each equation to the correct location on the table. Match the inequalities with the value of a for which they hold true. 2a + 3 < 9 - 3a 14 + 5a < 12
Steven has a coin collection. He keeps 13 coins in a box, which is only 5% of his entire collection. What is the total number of coins in Steven’s collection?
Drag the processes that are involved in the carbon cycle into the box.
How do i explain 6(2n+1) with math vocabulary
I need to know the answer
(negative 3x plus 2)minus(7x plus 9)
A game decreased in price by 1/6 After the reduction it was priced at £75. What was the original price of the game?
PLZ HELP WILL GIVE BRAINLIEST put these events in chronological order 1. Nazi takeover in Germany 2. Korean War 3. Communist takeover in Russia 4. Pearl Harbo