tati9873 tati9873
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Please help it OVER DUE

Please help it OVER DUE class=

Respuesta :

fatpanda15
fatpanda15 fatpanda15
  • 24-10-2018

You know the total amount, 32.00, and the cost of each gallon, 1.60, so you can make an equation using x as the amount of gallons bought.

1.60x = 32.00

Now just divide 32.00 by 1.60

x= 32.00/1.60

x= 20

Answer Link

Otras preguntas

Rio grande river separates what Texas city from Mexico starts with E
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
Which statement illustrates the distributive property? Please help
What is a major city in Alaska that starts with F
Which statement illustrates the distributive property? Please help
How do you tell if an equation is linear or not????
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
What is a major city in Alaska that starts with F
Water on each side of a divide flows in...
Which statement illustrates the distributive property? Please help