darkpain6851 darkpain6851
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 4 pints of ice cream cost $10.08. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions, like this:

4 pints cost 10,08

30 pints cost x

__________________

x = (30 * 10,08)/4

x = 302,4/4

x = 75,6

30 pints of ice cream cost 75,6$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Who played younger dorothy on the golden girls?
Leonardo da Vinci is known for _____.
1 megameter=______km can you help me pleasse
Solve the following equation.  3(4x−7)=27
How does the structure of this Italian sonnet by Petrarch support its theme? Those eyes, 'neath which my passionate rapture rose, The arms, hands, feet, the be
how many vertices does a cone have?explain.
how differences between romeo and juliet returned to threaten their future together
Chlorofluorocarbons may be harming the ozone layer by ____. a. adding more ozone molecules c. destroying ozone molecules b. blocking ultraviolet radiation d. ad
what are the advantages for using nonrenewable resources?
what dose gatsby want from nick