busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

how does a stratovolcano form
If the point (35,45) corresponds to an angle θ in the unit circle, what is tan θ ?
why do we convert measurements
How do you think the Aztecs were able to establish an extensive empire in such a relatively short period of time?
Can you name an example of cooperation between US and Canada in a work towards conserving some natural landscape (such as a natural park)?
The height y of a ball (in feet) is given by the function and x is the horizontal distance traveled by the ball. a)How high is the ball when it leaves the chil
what are the geographic factors of Ancient Rome
Who was Henry II? A. the king who led the Normans in their conquest of England B. the king who established a new system of justice in England C. the king wh
How do you say 'What is in your bedroom?' in French
The height y of a ball (in feet) is given by the function and x is the horizontal distance traveled by the ball. a)How high is the ball when it leaves the chil