chrisalmonte
chrisalmonte chrisalmonte
  • 24-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jen buys 4 tires for 272 what is the price for 1 tire

Respuesta :

say2chandra15
say2chandra15 say2chandra15
  • 24-11-2018
Hey, here's Your answer!!
We're Gonna apply Unitary method in this
So,
4 tires - - - - - - - - - 272
1 tire - - - - - - - - - - -(272)/4
Therefore, cost of 1 tire = 68

Hope this Helps :)
Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 24-11-2018

Jen buys 4 tires for $272. You are solving for only one tire. Divide 272 with 4

272/4 = 68

$68 is the price for one

~

Answer Link

Otras preguntas

Although only one-fourth of the words in the English dictionary are of Germanic origin, about four-fifths of the words we use most often in daily speech are of
Name and describe the division of gymnosperms
Which of the following descriptions best defines a formal essay? light witty and charming funny structured
Write the fraction ad a percent: 13/50 (Simplify your answer.)
Vitamin D is called the sunshine vitamin because: it calms our nerves. we must get it in our diet from plant foods that grow in the sun. it can be made in the s
is it possible to have a single force?
if a dog could produce its own food what kind of organism would it be
Why was the Asia Cup format changed from 50-over to Twenty20?
A dichotomous key is a step-by-step way to identify an organism using a series of paired descriptions. true or false
how did advanced weaponry help Europe