chrisalmonte
chrisalmonte chrisalmonte
  • 24-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jen buys 4 tires for 272 what is the price for 1 tire

Respuesta :

say2chandra15
say2chandra15 say2chandra15
  • 24-11-2018
Hey, here's Your answer!!
We're Gonna apply Unitary method in this
So,
4 tires - - - - - - - - - 272
1 tire - - - - - - - - - - -(272)/4
Therefore, cost of 1 tire = 68

Hope this Helps :)
Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 24-11-2018

Jen buys 4 tires for $272. You are solving for only one tire. Divide 272 with 4

272/4 = 68

$68 is the price for one

~

Answer Link

Otras preguntas

Dialogue between two friends about the advantage and disadvantage of online payment?​
which one of these do you know which one of these will help me like 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 + 6 * 3 6+6+3*66+3​
work done by a gravitational force by lowering the bucket into the well is
the class marks of a distribution are 37 42 and 47 the class limits corresponding to class mark 42 are
what steps are needed to help someone with PTSD?​
Sove for the Indicated varlable. Include all of your work in your answer. Submit your solution. C= 2 pie r;for r
Lina spent 1/3 of her money. She now has $20 left. How much money did she have originally
Hey please answer this...
Which of these answers the following two questions: 1) how will the firm make money on the product and/or services offered, and 2) how will the firm be position
Select the correct answer. All artists go to college for visual arts. ОА. True OB. False