yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Please help I’ll give brainliest
PLSS HELP NEED ANSWER RIGHT NOW BEFORE THE TIME ENDS!THANK YOU!!​
You throw a glob of putty straight up toward the ceiling, which is 3.50 m above the point where the putty leaves your hand. The initial speed of the putty as it
What is stimulated by high extracellular fluid volume (ECFV) and works to increase GFR and urine output?
Reflexión sobre el papel de masas
World War II ended with
PLEASE HELP!!! what is the slope on this graph?
I'm too tired and cant figure this out. -6/7*(-3/8)
Mary is making a recipe that calls for 3/4 teaspoon of cinnamon. Her only measuring spoon holds 4/8 teaspoon. How many times will she need to fill her measuring
Find the y-coordinates of points on the line y = −0.5x that have x-coordinates of 6[tex]coordinates[/tex]