cassadythoummany cassadythoummany
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peaches cost $6. how many pounds of peaches could be bought for $24. find the algebraic equation

Respuesta :

princesskyleepeace
princesskyleepeace princesskyleepeace
  • 21-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation:The algebraic equation is 24/6*3 which will give you 12 pounds


Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 21-12-2018

Answer:

Equation

2x = 24


Step-by-step explanation:

3 pounds of peaches cost $6

so each pound = $6/3 = $2

so if you have $24 then $24/ 2 = 12 pounds

Let x = # of pounds of peaches

Equation

2x = 24


Answer Link

Otras preguntas

Rome was able expand, in part, because it was (blank) in contrast to its enemies
What is a group of words that includes a verb and acts like an adverb called ? A. Adverbial phrase B.prepositional phrase C. Adverbial clause D. Noun phrase
what is a control, and experimental group? Why is it used
Watts per square meter
How did the us use propaganda to unify the American people behind the war effort?
Is 15 over 3 equals y over 7 a true proportion?
what did the stamp act require the colonist to do?
The sterile processing technician forgot to wash her hands after eating and then handled a sterilized package. This describes Question 11 options: time-related
Please answer, really need help, will be very grateful to anyone who helps... a) a^2+ 2ab+ b^2=25, find a+b b) a^2− 8ab+ 16b^2=81, find a–4b
a. cite at least three research sources you used to prepare for the debate b. summarize three points of agreement and three points of disagreement between the t