dejones1198 dejones1198
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

Trail mix cost 5.76 for 8 ounces. What is the cost per ounces ?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-01-2019

Answer:

$.72 per ounce

Step-by-step explanation:

To find the cost per ounce, we take the total cost and divide by the number  of ounces

5.76/ 8 ounces

$.72 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

35% of what number is 17
I need to find the zeros of the function:f(x)=2x^2-5x-3
Who was Tchaikovsky? need help pls
In the stomach,a. liquids are absorbedb. bile acids dissolve the fats in foodc. food is converted to chymed. nutrients are absorbed through capillaries
(a-6b)(a+6b) pls answer
How to solve 12^r=13 in solving exponential equation with logarithms
What is the function of the pituitary gland?
what are the differences between a trumpet and trombone?
Which formulas represent one ionic compound and one molecular compound?
I need 10 facts about John Williams