pokemonmay4 pokemonmay4
  • 23-01-2019
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food.

Brand Cost
A $0.88 for 4 oz
B $1.05 for 5 oz
C $1.60 for 8 oz
D $2.28 for 12 oz
Which brand costs the least per ounce?


A

B

C

D

Respuesta :

mack4869 mack4869
  • 23-01-2019
the answer to this question is D ( $0.18 ) per ounce:-)
Answer Link

Otras preguntas

Algunos grupos se dedican _____ de las aves y focas afectadas por derrames de petróleo.
Which is not a purpose of church mosaics?
In how many different ways can a group of 9 people be divided into 3 groups, with each group containing 3 people?
Compare and contrast the ways your body uses carbohydrates proteins and vitamins
What is a factor that limits a technological design? a prototype a trade-off a constraint a patent
To place the insertion point at the end of a document, press ______ keys(s).
How can you represent how the sets of whole numbers, integers, and rational numbers are related to each other
The few sumerians who learn how to write often held high positions in society as what
Over the weekend, trigg and craig drove to lake of the pines to go fishing. now they're preparing to go home. trigg needs gas for his jeep, which gets 27 miles
Groups given the rights to U.S citizenship after 1860