minnie7760 minnie7760
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Can some one help me with this math problem

Can some one help me with this math problem class=

Respuesta :

kmxyc1
kmxyc1 kmxyc1
  • 24-01-2019
the cost of 5 pounds of ground beef would be $12.40
Answer Link
gneydely gneydely
  • 24-01-2019

Answer:$12.4


Step-by-step explanation:

So there is 5 pounds right. So each pound equal $2.48 so sum up $2.48 5 times

Answer Link

Otras preguntas

mention 10 products made from crude oil​
can someone pls answer 1 and 2 WILL MARK BRAINLIEST
what u mean by a social reformer​
what law involves the constitution itself or federal laws that protect your rights
Solving an Equation with Decimals What is the solution to the equation 13.7y = 6.2y + 30? y = –4 y = –1.5 y = 1.5 y = 4 please help me my dudes and dudettes
PLS HELPPP THIS IS SO HARD OML ABC and DEC are shown below Which statement is true?
The word urbanization means the act of making a place a city. Select the sentence that uses the word correctly. Farms were disappearing because of urbanization.
will mark brainliest
"Periodicity in chemical properties is based on atomic structure." Explain. ​
Translate the phrase into an algebraic expression: the ratio of 6u and 13v