gracie3193 gracie3193
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

a package of twelve cans of black beans cost $6.84. What is the cost of three cans of black beans?

Respuesta :

dan4283 dan4283
  • 28-01-2019
$1.71. divide the cost of the package of 12 cans in $6.84. once you get unit price per can, multiply unit price by 3 cans.
Answer Link

Otras preguntas

if you roll a number cube 12 times, about how many times would you expect to roll a 5 or 6
(a) An angle measures 42° . What is the measure of its supplement? (b) An angle measures 45° . What is the measure of its complement?
Which tissue lines the inner surface of the stomach and small intestine?
if you roll a number cube 12 times, about how many times would you expect NOT to roll a 5 or 6?
Why was the Declaration of Independence written?
How many valence electrons are in an atom of phosphorus?
A force of 64 N is applied to an 8 kg. Mass. What is the acceleration of the mass.
Help me with 5c+4c+c
what is the answer for 7x minus x
I am about to fail this math class. I would like to verify that my answers are right. Please help. Find the distance from the given point to the vertical axis.