leannewallace17 leannewallace17
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

A 6 pack of undershirts cost 13.98 this is 3.96 less than the cost of buying 6 individual shirts amount how much does each undershirt cost when purchased individually

Respuesta :

sadcultures
sadcultures sadcultures
  • 25-01-2019

6 - pack = 13.98

6 individual shirts = 13.98 + 3.96 = $17.94

each costs = 17.94/6 = $2.99

Answer Link

Otras preguntas

You make 72 cookies for a bake sale.this is 20%of the cookies at the bake sale.how many cookies are at the bake sale?
scrieti in franceza urmatoarele cuv pantofi poseta rochie jacheta colanti tricou
round six point nine five to one decimal place
From what source can plants, algae, and some bacteria harness their energy? sunlight water the soil the air
Why is pi called pi?
Puritans typically formed which type of community?
Used fuel assemblies are typically considered _______. a. low-level waste b. uranium mill tailing c. high-level waste d. all of the above
what is the difference between the product of 19 and 3.6 , and thw sun of 2.87 and 3.5
write a mixed number for p so that 3 1/4 x p is more than 3 1/4
Why did japan change sides during ww1 & ww2