isabellafarwell08
isabellafarwell08 isabellafarwell08
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

Which one is the least expensive.

Which one is the least expensive class=

Respuesta :

Guy99 Guy99
  • 16-06-2019

Answer:

In short the answer is Arrowhead Dairy.

Here's Why:

I'm going to convert everything to gallons so we can compare them. I multiply the price along with the volume. So since there are 4 quarts in a gallon I'll do 3.60*4= 14.40. Now I'll do Ben's happy Cows. 2.30*8=18.40 (because there are 18 pints in a gallon)

So now we end up with

19 dollars for Carmela's Creamery, 14.40 dollars for Arrowhead Dairy, and 18.40 dollars for Ben's Happy Cows.

Answer Link

Otras preguntas

vamos a compar helado ___________ la senora nelson a) por. b) para
what is 172 over 96.75 simplified?
In the sentence You may have an apple or an orange but you can't have both . Where would the commas be ?
If the weight of a package is multiplied by 5/7 the result is 40.5 pounds. Find the weight of the package.
How many ways are there to arrange five French club members for a yearbook photo if the president and vice president must be seated in front with the other thre
Forty tickets are sold for a raffle with two prizes. You buy two tickets. What is the probability that you will win both prizes?
Yellow light has a longer wavelength than green light. Which color of light has the higher frequency?
4^n = 1/64 What value of n solves the equation?  not only the answer ... how do I work it?
why did andrew jackson want the indians to leave their tribes
What were the lasting legacies of the Crusades?