Amanda4745
Amanda4745 Amanda4745
  • 22-02-2019
  • Mathematics
contestada

Please help!
Which is a better buy, 1/2 gallon of orange juice for $3.99 or 1/4 gallon for $1.79 please explain

Respuesta :

ineedhelp9947 ineedhelp9947
  • 22-02-2019
I believe that the first one is better
Answer Link
smohan58 smohan58
  • 22-02-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

It is better to buy one by 4

Because in the first case,

1/2 Gallon is $3.99

Since1/4 is 1/2 of 1/2

It will be $1.995 which is more than $1.79

Answer Link

Otras preguntas

what is the reported speech of "have you been to Paris?" she asked me​
Which of the following means strong wind? А Wave B Gust с Breeze D Fog
1) Which of the following has a probability of 0? 1. Rolling a 1 on a standard die 2.Flipping tails on a standard coin 3.Rolling a sum of 20 with two standard
Help in this and thx for answering it or if it is helpful
hello people ~Which of the following groups contain only synthetic fibres?A. Nylon, Terylene, WoolB. Cotton, Polycot, RayonC. PVC, Polythene, BakeliteD. Acrylic
If you have 19 cups full of water and 45 gallons of water. what does the gallon equals to how many cups of water?​
How does delta airlines directly support communities atlanta, georgia
How can personality tests bevaluable?they provide people with ideas forhow to have more funthey give people a chance to thinkabout their traits.they show people
Which city contains the most Asians in North America? New York, NY B Vancouver, CA Seattle, WA D Dallas, TX E Denver, CO
HELPP PLSS!!!!!!! Find the volume of the following objects.