kamora80
kamora80 kamora80
  • 23-02-2019
  • Mathematics
contestada

The group members price the muffins at $15 per dozen. What is the price per muffin?

Respuesta :

annarosehardy
annarosehardy annarosehardy
  • 23-02-2019

Answer:

$1.25 per muffin

Step-by-step explanation:

Take 15 divided by 12 because a dozen equals 12.

15/12=1.25

Answer Link

Otras preguntas

do rainforests have seasons?  if do What are they?
Both Todd and Zack earn the same salary. Todd spent $716 and Zack spent $128. Then Zack had 4 times the amount of money Todd had left. How much is their salary?
116 is 145% of what number
How are the structures of arteries, capillaries, and veins similar? How are they different?
what is the land between two normal faults that may be uplifted to form?
Contrast situations where work is done with different amounts of force to situations where no work is done such as standing still???
How to you graph a linear equation when all they say is y=4 what to do
19 is 30% of what number
[tex] \sqrt{1-5x} +6=3[/tex]
What number is 33 1/3% of the positive difference between 25% of 60 and 75% of 16?