alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

What’s the area of a square pitcher with 25 in sides
What is the value of x? Enter your answer in the box. x = An equilateral triangle L M N with horizontal base M N and vertex L is above the base. Sides
Please describe the structure of the Federal Reserve.
Can someone define the effects of a "physical barrier" that inhibits culture from spreading to another place? Also, could you give an example? I'm having troubl
"Aid" refers to the collection of money. What theme is shared by both documents? Sacrifice is the greatest act a citizen can make. Only certain citizens need to
which statement contains an example of a logic fallacy
why did the Mayan empire fall? drought disease nobody knows natural disaster
what is the midpoint of the segments (-6,-6) and (3,5)
WILL MARK THE BRAINIEST PLZ HELP NOW!!! LOTS OF POINTS Determine how many solutions there are and if there are solutions solve for angle B. a) a=9, b=11 and A=
Mrs.Hinely grows roses.There are 6 roses on each of her 10 rose bushes.How many roses in all are on Mrs hinely's rose bushes?