Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 26-02-2019
  • Mathematics
contestada

Can you please help me with this question?

Can you please help me with this question class=

Respuesta :

ahmedu02
ahmedu02 ahmedu02
  • 26-02-2019
She can buy 5.75 pounds that cost $9.89
1 pound cost $1.72
Quarter pound cost 1.72/4= $0.43
10/0.43= 23r0.11

23*0.25(quarter pound)=5.75 pounds
5.75*1.72= $9.89
Answer Link

Otras preguntas

Robert is writing a paper for language arts class. He can write 2/3 of a page in 1/4 of an hour. At what rate is Robert writing?
how do alleles influence inherited traits?
Jerry is terrified of snakes, even though he lives in midtown Manhattan and only sees snakes at pet shops and zoos. He is probably suffering from
I’m a freshman who doesn’t know about physics, help me out?
Can somebody solve this? That would be awesome, thanks
What emotions does the image of "a huge mountain ‘tween my hearth and tongue” reveal?answer fear and frustration
The constant in 2x+8 The constant in 2x-8 The coefficient in 2x+8 The variable in 2x+8 The coefficient in -x+9 The constant in -x+9 What would be the answers fo
round your answer to your nearest 10th ​
To keep from being hurt by lifting too much weight, there are a number of feedback systems in place. ___ respond to the degree of muscle contraction, or force,
Please help I'll mark brainliest ​